• چارق آگهی ، نیازمندیهای رایگان صنایع دستی، عتیقه جات و آثار هنری
0901 0901 544
مقالات

آرشیو آموزش های خلاقانه :

آشنایی با هنر کوئیلینگ

آشنایی با هنر کوئیلینگ

تاریخ درج مطلب : 1395/11/10

کوئیلینگ یا ملیله کاغذی یک فرم هنری است که شامل استفاده از نوارهای کاغذی و چسب است برای ایجاد و خلق آثار هنری و تزئینی؛ راهبان فرانسوی و ایتالیایی با استفاده از کوئیلینگ برای تزئین جلد کتاب و اقلام مذهبی از آن استفاده می کردند که اغلب آنها نوارهای کاغذی طلاکاری شده بودند . در قرن ۱۸ام میلادی در اروپا این هنر تبدیل به هنری محبوب و رایج بین خانم ها بوده و البته همچنان نیز هست.

کوئیلینگ یا ملیله کاغذی هنری است شامل استفاده از نوارهای کاغذی که رول شده یا شکل داده شده اند و با چسب به هم متصل گردیده اند. از این هنر برای خلق تابلوهایی زیبا و همچنین تزئین کارتها، جعبه ها، تخم مرغ، جواهرات و ... استفاده میشود
نوارهای کاغذ توسط انگشتان و یا ابزار مخصوصی(قلم پیچ) رول میشوند که به آنها کویل (Coil) میگویند. سپس این کویلها شکل داده میشوند و با چسب در کنار یکدیگر قرار میگیرند و اشکالی مثل گل، برگ و سایر الگوها را ایجاد می کنند.
این هنر را میتوان با هنرهای دیگری مثل نقاشی، طراحی و ... ترکیب کرد و آثار بسیار زیبا و منحصر به فردی خلق کرد. همچنین میتوان با استفاده از تکنیکهایی طرحهای سه بعدی ایجاد کرد.محبوبیت این هنر به دلیل هزینه های مادی کم و همچنین نامحدود بودن خلاقیت در آن در سرتاسر جهان روز به روز در حال افزایش است
بعضی از سایت ها و نشریات ایرانی این هنر را به نام منبت کاغذی ترجمه و معرفی کرده اند. اما از آنجایی که این هنر شباهت زیادی به هنر ملیله کاری که هنری ایرانی و یکی از صنایع دستی بومی زنجان می باشد دارد ما نام ملیله کاغذی را انتخاب بهتری می دانیم.

نمونه هایی از این هنر زیبا و ظریف را در ادامه می بینیم . 

 

هنر کوییلینگ

 

زکوییلینگ

 

کوییلینگ

 

کوییلینگ

 

 

 

 

4502

نظرات کاربران

تا کنون کاربری برای این مورد نظری ثبت نکرده است. شما اولین نفر باشید.
بازگشت به آرشیو مقالات آموزشی

چارق
از اینکه به چارق می پیوندید خوشحالیم
به پنل کاربری خود وارد شوید
چارق
به چارق خوش آمدید

ایجاد حساب کاربری جدید
کلمه عبور خود را فراموش کرده ام
چارق