• چارق آگهی ، نیازمندیهای رایگان صنایع دستی، عتیقه جات و آثار هنری
0901 0901 544
مقالات

آرشیو آموزش های خلاقانه :

ترمه بافی استان یزد

ترمه بافی استان یزد

تاریخ درج مطلب : 1395/01/21

ترمه، نوعی پارچه گران‌بهای بافته‌شده از الیاف بسیار لطیف ابریشم است که از صنایع دستی نساجی نفیس ایران است. ترمه با طرح‌های بسیار متنوعی در ایران، در یزد و کرمان بافته می شده است ولی امروزه تنها در یزد تولید می شود و ترمه یزد به زیبایی بسیار معروف است.  برای ترمه‌بافی از ابریشم و پشم مرغوب با الیاف بلند استفاده می‌کنند.

نخ‌ها با رنگ های طبیعی و مواد مصنوعی طبیعی، و بیشتر به رنگ‌های عنابی، قرمز، سبز، نارنجی و مشکی رنگرزی می‌شوند. برخی از نقش‌های متنوع ترمه بافی عبارتند از بته جقه، گل‌های شاه عباسی،بته خرقه، شاخ گوزنی، امیری، راه راه (محرمات)، بته سروری و بته بادامی.

پارچه ترمه به پارچه ظريف و لطيفی اطلاق می شود كه از دو سری نخ تار وپود که با دست بافت بافته شده باشد به نحوی كه پود در پشت پارچه به صورت آزاد و تراكم پودی آن زياد باشد .جنس آن از كرك و پشم يا ابريشم با طرح های اصيل و سنتي ايران است.

 انواع ترمه‌های ايرانی به‌شرح زير می باشند:

شال چهرقدی

شال راه راه 

شال اتابکی

شال بندی

شال محرمات

شال کشميری

شال زمردی

 شال کرمان

شال اميری

شاليزدی

 

 

بافت ترمه در يزد از قديم الايام رايج بوده و مردم شهر يزد در زندگي خود و سنت‌ها و برپايي آيين‌ها و مراسم از اين دست بافته به نوعی استفاده می کنند که همواره از اهميت خاصي بر خوردار است. پارچه ترمه به عنوان پشتوانه‌ايی مالی نسل اندر نسل در جهيزيه دختران حفظ می شود. هم چنين مردم يزد در ايام محرم بر روی علم‌هایی كه در دسته‌های عزاداری حمل می شود پارچه‌های دست‌باف ترمه را آويزان می كنند و تا پايان عزاداری ها باقي می ماند و يا ترمه برای تهيه جانماز همواره مورد استفاده است.

با چارق  مرجع صنایع دستی و دست سازه های خلاقانه  همراه شوید.

 

 

2920

نظرات کاربران

تا کنون کاربری برای این مورد نظری ثبت نکرده است. شما اولین نفر باشید.
بازگشت به آرشیو مقالات آموزشی

چارق
از اینکه به چارق می پیوندید خوشحالیم
به پنل کاربری خود وارد شوید
چارق
به چارق خوش آمدید

ایجاد حساب کاربری جدید
کلمه عبور خود را فراموش کرده ام
چارق